OMSI forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM PREBAČEN NA NOVI HOSTING, POSETITE BALKANTRANSPORT.INFO/SIMULATORI


+2
marrecar
themahe97
6 posters

    [RQ] kreiranje

    avatar
    themahe97


    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 07.07.2012

    [RQ] kreiranje Empty [RQ] kreiranje

    Počalji  themahe97 Ned 8 Jul 2012 - 2:08

    Evo sad' imam nešto više vremena pa reko da počnem malo sa ovim "kreiranjem" čisto da čovjek nađe neku zanimaciju Smile
    Interesuje me da li ima negdje neki tut (na našem ili eng, po mogucnosti naški) na osnovu kojeg mogu naučiti izraditi neki bus za OMSI.
    Od kreiranja pa do kraja .
    Ili ako ima neka dobra duša da objasni
    Pozdrav Very Happy
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Ned 8 Jul 2012 - 2:45

    Nemas nigde potpuni tutorial za pravljenje busa... Ali, za pocetak mozes da napravis model u nekom od programa (Sketchup, Blender, 3dsMax, Maya) i posle da se raspitujes za dalje skriptovanje i slicno.
    Ja sam poceo da pravim FAP A537, model za sada izgleda dobro, ali sumnjam da cu ikada zavrsiti, osim ako ne nadjem nekoga ko ce biti voljan da skriptuje i da nalazi zvuk.
    avatar
    themahe97


    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 07.07.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  themahe97 Ned 8 Jul 2012 - 2:48

    e hvala
    valjda nešto bude GL

    edit: a u kojem programu si počeo
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Ned 8 Jul 2012 - 3:19

    Radim u sketchup.
    Najvaznije je da nadjes autobus koji zelis da pravis, pronadjes slike sa svih strana (leva, desna, prednja, zadnja, i ako ikako uspes da nadjes gornju stranu) i prema tome pravis model.
    Nesto slicno ovome:
    [You must be registered and logged in to see this image.]
    avatar
    themahe97


    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 07.07.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  themahe97 Ned 8 Jul 2012 - 3:57

    marrecar ::Radim u sketchup.
    Najvaznije je da nadjes autobus koji zelis da pravis, pronadjes slike sa svih strana (leva, desna, prednja, zadnja, i ako ikako uspes da nadjes gornju stranu) i prema tome pravis model.
    Nesto slicno ovome:
    [You must be registered and logged in to see this image.]

    hmm a gdje mogu pronaći takve slike Embarassed
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Ned 8 Jul 2012 - 6:05

    Tu je problem. Ako zelis da pravis neki strani autobus, nesto poznatiji, onda ces definitivno bez problema naci ono sto ti odgovara. Ukoliko pravis nesto sa nasih prostora, onda ces imati problema, jer resto koji autobus ima prave slike sa svim potrebnim stranama.
    Jedan nacin je da odes na sajt the-blueprints, napravis profil i pronadjes neki autobus i skines sliku.
    Drugi nacin je da u google images ukucas ime autobusa i model i da dodas "blueprint". Mozda nadjes tako, ako ne onda samo izbaci blueprint pa pokusaj tako.
    Tako sam ja barem radio, drugi nacin ne znam, mozda mozes jos nekoga da pitas o ovim slikama. Ali uglavnom svi koriste sajt gore.
    Ikarbus
    Ikarbus


    Broj poruka : 31
    Datum upisa : 21.03.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Ikarbus Ned 8 Jul 2012 - 8:22

    Evo ti odlican tutorial za pravljenje kamiona koji mozes iskoristiti za bus...na videu je pokazana svaka komanda i odlican je... [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    Gost
    Gost


    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Gost Ned 8 Jul 2012 - 9:24

    Preporučujem prvo čitanje i tumačenje skripti,od toga treba poći, to je osnov da bi se napravio model za OMSI Wink
    avatar
    themahe97


    Broj poruka : 5
    Datum upisa : 07.07.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  themahe97 Pon 9 Jul 2012 - 5:39

    eee hvala svima na odgovorima . Smile
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 8:59

    mare jel mozes da postavis slike od tog fapa. alien
    P.S. video sam da trazis instrument tablu od fapa ja cu pokusati da iskopam nesto
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 9:12

    NADAM se da sam bar malo pomogao
    [You must be registered and logged in to see this image.]
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Pon 9 Jul 2012 - 9:29

    Hvala na slici, pomoci ce, barem za teksture...
    Prva slika je iz blender, samo jedna strana, slikao sam cisto da znam kako da pozicioniram bus kada konvertujem. Ostalo je iz Sketchupa.
    [You must be registered and logged in to see this image.]
    P.S. Izvini sto ti malo kradem temu... Smile
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 9:50

    SUPER samo budi uporan Evil or Very Mad
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Pon 9 Jul 2012 - 10:01

    Hvala... Samo moram da nadjem nekoga ko zna da radi sa teksturama. Skriptovanje je lako, mada ce definitivno trebati vremena...
    Jel zna neko ko je pravio onaj IK-103, bila je tema na ovom forumu, ali je izbrisana? Moram da nadjem tog coveka, on je imao uradjene teksture... Mozda da mi pomogne.. Smile
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 10:07

    Tog ikarbusa je radio Gonzales
    Se7en
    Se7en


    Broj poruka : 104
    Datum upisa : 01.03.2012
    Lokacija : Čačak

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Se7en Pon 9 Jul 2012 - 10:14

    Super izgleda! Smile
    Pošto redovno pratim sekciju "Reportaže" na Autobusi.NET, ima jedna tema u kojoj ima dosta slika, pa čak i table i enterijera od FAP-a.

    Slike ćeš naći ovde:
    [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 10:18

    ovaj ima istu instrument tablu samo sto je manuel i ima dva dugmeta za vrata a gsp-ov ima tri i u tome je jedino razlika
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Pon 9 Jul 2012 - 10:26

    Se7en ::Super izgleda! Smile
    Pošto redovno pratim sekciju "Reportaže" na Autobusi.NET, ima jedna tema u kojoj ima dosta slika, pa čak i table i enterijera od FAP-a.

    Slike ćeš naći ovde:
    [You must be registered and logged in to see this link.]
    Hvala... I ja pratim ovaj sajt, mada ne toliko cesto... Mada nemam toliko vremena da gledam sve slike, ali hvala sto si mi nasao ovo... Super izgleda!
    avatar
    david.97


    Broj poruka : 42
    Datum upisa : 05.03.2012
    Lokacija : Beograd

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  david.97 Pon 9 Jul 2012 - 10:28

    IZvini ako davim al ako vec pravish detaljno autobus evo nasta bi trebao da obratish paznju
    [You must be registered and logged in to see this image.]
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Pon 9 Jul 2012 - 10:31

    Ok, hvala na tome. Ovo sto sam postavio je samo mali deo, mozda bi trebalo da dodam svetla pozadi, ali ovo ostali moze da se ubaci preko tekstura. Wink
    avatar
    Gost
    Gost


    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Gost Pon 9 Jul 2012 - 18:10

    Ne znam da li sam zakasnio ili ne, jedna napomena da nebi kasnije bilo problema koje sam i ja imao. Unutrašnji zidovi pod i sve što je u unutrašnjosti mora da bude poseban objekat zbog osvetljenja Exclamation
    A što se tiče onih textura postavljaš ih tako što obeležiš objekat u blenderu izabereš EDIT i obeležiš poligone, namestiš "pogled" prema objektu koji misliš da farbaš (stranicu koju želiš) i pritisneš U na tastaturi i ideš na project from view Wink Ako je to ono što si mislio Smile
    avatar
    Gost
    Gost


    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Gost Pon 9 Jul 2012 - 18:28

    Ovo može biti korisno nekome ko greši kao ja Smile Prebacivanje objekata iz jednog blend fajla u drugi Wink
    [You must be registered and logged in to see this link.]
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Pon 9 Jul 2012 - 23:32

    Gonzales ::Ne znam da li sam zakasnio ili ne, jedna napomena da nebi kasnije bilo problema koje sam i ja imao. Unutrašnji zidovi pod i sve što je u unutrašnjosti mora da bude poseban objekat zbog osvetljenja Exclamation
    A što se tiče onih textura postavljaš ih tako što obeležiš objekat u blenderu izabereš EDIT i obeležiš poligone, namestiš "pogled" prema objektu koji misliš da farbaš (stranicu koju želiš) i pritisneš U na tastaturi i ideš na project from view Wink Ako je to ono što si mislio Smile
    Mislis da treba da podelim autobus, tako da imam jedan o3d fajl sa zidovima, tj. strukturom, a drugi o3d fajl sa podom? Posto sam i hteo da odvojim sve objekte, kao i sedista, kontrolnu tablu, IBIS i ostale stvarcice...
    Sto se tice tekstura, zar tako nece biti "trajno" obojen autobus? Zar se ne prave teksture tako da izgledaju kao oni repaint-ovi sto se prave...? Ili se direktno na model nabacuju... Taj deo mi nije jasan...
    Bio je tutorial na jednom sajtu kako se pravi model, odatle sam poceo, i bio je deo sa teksturama, ali je sajt sada ugasen... Bezveze...
    avatar
    Gost
    Gost


    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Gost Uto 10 Jul 2012 - 2:32

    Ne, ne jedan o3d fajl sa spoljasnnjim zidovima odnosno vidljivim sa spoljne strane, i drugi o3d fajl sa unutrasnjim stuboima odnosno vidljivim zidovima sa unutrašnje strane jer ako to ne uradiš ima da ti sija i spoljašnja i unutrašnja strana kad ubaciš model a ako ne ubaciš (interiourilllumination) onda neće da ti sija unutrašnjost autobusa kad upališ unutrašnje osvetljenje Wink
    Znam da je teško razumeti ali ja stvarno ne umem lepo da objasnim, ako je iko razumeo neka prepriča svojim rečima da odgonetne ovu misteriju a ja ću da potvrdim da li je razumeo kako treba Wink

    Što se tiče texture ja sam pravio kao i svi ostali, uzmeš photoshop u blenderu "slikaš" sve strane busa i ubaciš ih sve na jedan "papir" ja sam pravio dimezije 4000x4000 pa sam posle smanjio rezoluciju Wink E tek oonda radiš ono što sam napisao i unosiš tu texturu koju si prethodno napravio u photoshopu Wink
    avatar
    marrecar


    Broj poruka : 18
    Datum upisa : 03.06.2012

    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  marrecar Uto 10 Jul 2012 - 2:34

    Gonzales ::Ne, ne jedan o3d fajl sa spoljasnnjim zidovima odnosno vidljivim sa spoljne strane, i drugi o3d fajl sa unutrasnjim stuboima odnosno vidljivim zidovima sa unutrašnje strane jer ako to ne uradiš ima da ti sija i spoljašnja i unutrašnja strana kad ubaciš model a ako ne ubaciš (interiourilllumination) onda neće da ti sija unutrašnjost autobusa kad upališ unutrašnje osvetljenje Wink
    Znam da je teško razumeti ali ja stvarno ne umem lepo da objasnim, ako je iko razumeo neka prepriča svojim rečima da odgonetne ovu misteriju a ja ću da potvrdim da li je razumeo kako treba Wink

    Što se tiče texture ja sam pravio kao i svi ostali, uzmeš photoshop u blenderu "slikaš" sve strane busa i ubaciš ih sve na jedan "papir" ja sam pravio dimezije 4000x4000 pa sam posle smanjio rezoluciju Wink E tek oonda radiš ono što sam napisao i unosiš tu texturu koju si prethodno napravio u photoshopu Wink
    Ok, hvala... Razumeo sam sve.. Smile

    Sponsored content


    [RQ] kreiranje Empty Re: [RQ] kreiranje

    Počalji  Sponsored content


      Sada je Čet 18 Apr 2024 - 19:47